Powrót

Choinka i Światło Pokoju

Choinka i Światło Pokoju

22 grudnia 2012 roku przed najsłynniejszym w Polsce oknem - oknem papieskim w Krakowie, Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz zapalił światełka na drzewie bożonarodzeniowym. 22 metrowy świerk przyjechał z Włoskich Dolomitów i był darem mieszkańców i władz regionu Trentino. Mecenasem tego wydarzenia były Lasy Państwowe.

 

„…Choinka mówi, że życie jest «zawsze zielone», gdy staje się darem, nie tyle poprzez rzeczy, co przez dawanie samych siebie: w przyjaźni i w szczerej miłości, w niesieniu bratniej pomocy i przebaczaniu, we wspólnym spędzaniu czasu i we wzajemnym słuchaniu…"

Bł. Jan Paweł II Watykan, 19 XII 2004

 

Coroczne wydarzenie „Choinka pod Oknem Papieskim" jest nawiązaniem do tradycji stawiania świątecznych drzewek Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie. Pierwszą choinkę przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie, w grudniu 2017 roku, postawili małopolscy leśnicy wspólnie z miastem Nowy Targ. Tamten, historyczny świerk był darem leśników polskich, został przywieziony z lasu nieopodal szkółki leśnej w Spytkowicach, a ocechował je leśniczy leśnictwa Beskid, Andrzej Kwak.

W grudniu ubiegłego roku minęło dokładnie 30 lat od czasu, kiedy na Placu św. Piotra na Boże Narodzenie 1982 r. pojawiła się pierwsza choinka i pierwsza szopka bożonarodzeniowa. Na pamiątkę tamtego wydarzenia i w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II świerk został ścięty w pobliżu przełęczy Cereda na wysokości 1400 m n.p.m., przewieziony do Krakowa i osadzony przed domem Arcybiskupów Krakowskich.

  

Przed oknem pamiętnych spotkań Ojca Świętego z młodzieżą, kolędowali Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus. W programie wystąpili m.in. „Mali Miętusianie", kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej oraz schola dziecięca z parafii bł. Jana Pawła II z Nowego Targu. Piękną tradycją towarzyszącą od początku „Choince pod Oknem Papieskim" jest obecność setek dzieci, którym zaświecenie choinki sprawia wielką radość. W ubiegłym roku organizatorzy w szczególny sposób zauważyli najbardziej potrzebujące dzieci z domów dziecka i ośrodków szkolno-wychowawczych, obdarowując je świątecznymi paczkami.

W czasie uroczystego zaświecenia światełek Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard" z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zagrał na rogach „Fanfarę Honorową". Wśród setek kolędujących byli także leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Dyrektor RDLP w Krakowie w asyście aniołów i darczyńców zawiesił na choince pokaźnych rozmiarów bombkę i przyjął od ks. Kardynała Bożonarodzeniowe Światło Pokoju, przyniesione przez harcerzy. Światło zapalane każdego roku w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem przywożone jest do Wiednia. W katedrze przekazywane jest sztafetą do innych krajów. Akcja obejmuje całą Europę. Światło Pokoju każdego roku przyjmują m.in. prezydent RP, premier Rządu i Prymas Polski.

Za zainicjowanie i kultywowanie tradycji stawiania drzewa świerkowego-choinki przed domem Arcybiskupów Krakowskich, wspólnego bożonarodzeniowego kolędowania i pamięć o Ojcu Świętym Janie Pawle II, ks. Kardynał Stanisław Dziwisz nadał Lasom Państwowym tytuł mecenasa wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim".

Zdzisława Kot-Malinowska

Rzecznik prasowy

RDLP w Krakowie