Lista aktualności Lista aktualności

Wielkopostny Dzień Skupienia Leśników

24 marca ponad dwustu leśników z rodzinami oraz zaproszeni goście wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Spotkanie po raz 19 lat odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

W spotkaniu wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wraz z rodzinami. Obecny był także Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP, Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczyli jej duszpasterze leśników: ks. Jacek Wieczorek i ks. Stanisław Wlazło. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą poprowadził ks. Jacek Wieczorek. Myślą przewodnią były rozważania jak być dobrym chrześcijaninem, kształtować swoje życie przez wiarę – żyć w prawdzie i doskonalić się, aby być lepszym w pracy, małżeństwie, codzienności. Rekolekcjonista podkreślił rolę przebaczenia w duchu pokory, szczególnie przed zbliżającymi się świętami.

List w związku ze spotkaniem przesłał dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, w którym zwrócił uwagę, że spotkanie to okazja do wyciszenia, zadumy, refleksji nad życiem, niezwykle potrzebnych w obecnym, niespokojnym świecie, a Wielkopostny Dzień Skupienia to właściwe przygotowanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej. Biskup na dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia nawiązał do misterium paschalnego, podkreślił rolę ofiary, z której rodzi się nowe życie. – Nie ma życia pięknego bez ofiary, nie przyjdzie nowe życie bez krzyża – powiedział. Nawiązał też do służby leśnej, która jest ofiarą na rzecz lasów i pracy leśnika, polecił też, aby ofiarować się rodzinie.

Po mszy św. uczestnicy na czele z ks. biskupem złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II składając prośbę o błogosławieństwo w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Zakończeniem Wielkopostnego Dnia Skupienia było wspólne spotkanie w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium.

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Stanisław Grochalak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.