Lista aktualności Lista aktualności

VIII edycja Konkursu „Poznajmy nasze lasy i ojczystą przyrodę” już za nami

Konkurs wiedzy o lesie „Poznajmy nasze lasy i ojczystą przyrodę” już po raz ósmy zorganizowały wspólnie Nadleśnictwa Nowy Targ i Krościenko. Duża ilość młodzieży biorącej w nim udział oraz poziom wiedzy jaki reprezentują uczestnicy dowodzi, że konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, mimo iż przygotowanie się do niego wymaga sporo wysiłku.

W tym roku do etapu szkolnego przystąpiło 789 uczniów, reprezentujących rekordową liczbę - 77 szkół z Podhala, Orawy i Spisza. Spośród nich po rywalizacji w szkole i na etapie rejonowym do finału awansowało 36 osób, które 25 listopada 2021 roku w gościnnych progach Restauracji „Rancho-Lot” w Nowy Targu, przystąpiły do rozwiązania testu finałowego. Nie był to łatwy test. Zachęcamy do zmierzenia się z nim, ponieważ publikujemy go poniżej wraz z listą i wynikami uczestników finału.

Głównymi nagrodami w Konkursie już od kilku lat są wyjątkowe statuetki sów autorstwa Pana Huberta Zwinczaka, które zostały wykonane specjalnie na potrzeby konkursu oraz wartościowe nagrody rzeczowe. Zwycięzcą VIII edycji konkursu „Poznajmy nasze lasy i ojczystą przyrodę” został uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Rzepiskach - Bartłomiej Pawlik. Drugie miejsce w tej zaszczytnej rywalizacji zajął Filip Kubiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu, a trzecie Michał Macioł uczący się w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Rabie Wyżnej.

Serdecznie gratulujemy laureatom, finalistom oraz ich opiekunom. Awans do finału to Wasz wspólny sukces. Za włożony w to wysiłek dziękujemy.

Organizatorzy starają się o ciekawą „oprawę” każdego z finałów. Biorąca w nich udział młodzież wraz z opiekunami miała okazję spotkać się już z sokolnikami, pszczelarzem czy zwiedzić z leśnikiem rezerwat Bór na Czerwonem. W tym roku przebieg finału urozmaicił znawca sów, bardzo ciekawie opowiadający o ptakach i przyrodzie - Pan Daniel Urbaniak.

Z uwagi na rangę konkursu i jego wielką popularność w regionie oraz duże zaangażowanie uczestników w samodzielne zdobywanie specjalistycznej wiedzy o lesie i  leśnictwie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie wyróżniła dwóch uczestników konkursu. W finale konkursu uczestniczył przedstawiciel RDLP w Krakowie, który wręczył nagrody osobom, które bezbłędnie rozwiązały test:

- na etapie I (szkolnym) była to:

Klara Pawłowska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku),

- na etapie II (regionalnym):

Bartłomiej Pawlik (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Rzepiskach).

Z uwagi na pandemię, przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu nie było łatwe. Z powodu kwarantanny, nie wszyscy chętni mogli wziąć w nim udział, co wiązało się z dużym rozczarowaniem. Mamy nadzieję, że za rok, w kolejnej dziewiątej edycji konkursu spotkamy się już wszyscy.

Darz Bór