Lista aktualności Lista aktualności

Róg Zbramira pojechał do Warszawy!

Róg Zbramira - piękna rzeźba, będąca trofeum XI Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira” - pojechała do Warszawy! Wywalczył go Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Drugi był Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Venandi”, który tworzą młodzi ludzie z województwa śląskiego, zaś trzeci - Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Róg Zbramira - piękna rzeźba, będąca trofeum XI Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira” - pojechała do Warszawy! Wywalczył go Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Drugi był Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Venandi”, który tworzą młodzi ludzie z województwa śląskiego, zaś trzeci - Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Podczas sobotniego konkursu warszawski „Akteon” nie miał sobie równych
i zdobył również najwyższe laury w Małopolskim Konkursie Muzyki Myśliwskiej, pokonując utytułowany krakowski „Hagard” i
 Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Pasja” z Koła Łowieckiego „Przepiórka” w Radzyminie.

Uwagę publiczności w tym roku szczególnie przyciągał ZSM „Venandi”, który jest znakomitym przykładem realizacji pasji muzycznych związanych z historią, rozwijaniem, doskonaleniem i propagowaniem sygnalistyki i muzyki myśliwskiej. Tworzą go młodzi leśnicy z województwa śląskiego, jego trzon stanowią byli studenci leśnictwa i członkowie zespołów „Hagard” i „Akteon”. Zespół młodych ludzi (grających wspólnie od niedawna) w Niepołomicach zaprezentował się znakomicie! Pokazał drzemiący w nim ogromny potencjał, zapał do pracy i radość twórczą. Miejmy nadzieję, że w najbliższych latach członków „Venandi” usłyszymy jeszcze wielokrotnie i to w prezentacjach na najwyższym poziomie!

W tym roku goście niepołomickiego konkursu byli świadkami bardzo wysokiego poziomu wykonań; zarówno zespołowych, jak i indywidualnych. W rywalizacji zespołów o „Róg Zbramira” (Klasa G – Mistrzowska) rywalizacja osiągnęła najwyższy pułap! Zespoły  „Akteon” i „Venandi” uzyskały tę samą liczbę punktów – 299 na 300 możliwych do zdobycia! O zwycięstwie decydował „mały punkcik” w ocenie zgodności wykonania z zapisem nutowym.

Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, o którą walczą najlepsi soliści w Klasie Mistrzowskiej, w tym roku wywalczyła Luiza Szatner z UR
w Krakowie, po stoczeniu bardzo wyrównanej walki z Arturem Sadowskim, kolegą
z krakowskiej uczelni, oraz Piotrem Gawełkiem z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Krynicy-Zdroju. O prymacie Pani Luizy decydowały również tzw. małe punkty przyznawane przez jury w szczegółowej ocenie zgodności wykonania
z zapisem nutowym, technice zadęcia – brzmienia dźwięków, wrażenia muzycznego. Nagrodę główną w mistrzowskiej kategorii, instrument muzyczny Róg Pless,
w imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pana Rafała Bochenka, wręczył wiceprzewodniczący Pan Wojciech Grzeszek.

Najlepszy zespół w Klasie Mistrzowskiej uhonorował Pan Jan Kosiorowski, Dyrektor RDLP w Krakowie, wręczając członkom ZSM „Akteon” rzeźbę wykonaną przez artystę rzeźbiarza i leśnika z Nadleśnictwa Nawojowa - Pana Zbigniewa Szarka.

W konkursie, który odbył się w sobotę 13 kwietnia br. na Zamku Królewskim
w Niepołomicach wzięło udział 106 najlepszych w Polsce solistów, 23 zespoły oraz zespoły z Czech i Litwy.

Najmłodszym sygnalistą XI edycji MKSM „O Róg Zbramira” był ośmioletni Julian Walkowiak ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Najstarszym – siedemdziesięcioletni Józef Siuty z Małopolski.

Koncert galowy prowadziła Pani Hanna Karczmarska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, niestrudzona propagatorka sygnalistyki i muzyki myśliwskiej w Małopolsce oraz Pan Bartłomiej Sołtys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa, jeszcze niedawno członek ZSM „Hagard”. Pan Bartłomiej jest obecnie najlepiej grającym na rogu myśliwskim leśnikiem w Małopolsce oraz ostoją ZSM w Nadleśnictwie Nawojowa. Zespół już odnosi sukcesy konkursowe.
W Niepołomicach sygnaliści z Nawojowej wygrali Klasę A (sygnały myśliwskie – mistrzowska - zespoły jednorodne) oraz byli na 5. miejscu w Klasie MB (muzyka myśliwska - rogi myśliwskie).   

W klasyfikacji leśników najlepiej grających sygnały myśliwskie na podium stanęli: Aleksander Hołodniak z Nadleśnictwa Nowa Dęba, Karol Nawrot z Nadleśnictwa Siewierz oraz Dominika Dobrowolska z Nadleśnictwa Herby.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Rektor UR w Krakowie oraz Dyrektor RDLP
w Krakowie.

Szczegółowe wyniki MKSM „O Róg Zbramira” opublikowano tutaj:

http://www.muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2019/xi-malopolski-konkurs-sygnalistyki-mysliwskiej-o-rog-zbramira-krakow-niepolomice