Lista aktualności Lista aktualności

Pomagamy Ukrainie ze smakiem!

Wielu leśników angażuje się w działania związane z opieką nad uchodźcami wojennymi. Biorą udział w przedsięwzięciach prywatnych, jak i organizowanych przez różne instytucje. W sobotę, 2 kwietnia br. na Małym Rynku w Krakowie mocno wsparli wydarzenie „Pomagamy Ukrainie ze smakiem”.

To wyjątkowe spotkanie pośród murów starego Krakowa miało na celu lepsze poznanie kultury i kuchni ukraińskiej, integrację międzysąsiedzką oraz zbiórkę środków finansowych na pomoc ludziom, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed tragizmem i okrucieństwem wojny.

Podczas koncertów, występów artystycznych, pokazów i prezentacji, można było posmakować wiele specjałów ukraińskiej kuchni, przygotowanych przez ukraińskie rodziny, które znalazły schronienie w Polsce. Na gości czekały różne rodzaje pierogów, barszcz ukraiński, charakterystyczne sycące zupy takie jak np. kapuśniak zaporoski (ulubione danie ukraińskich kozaków), znany ukraiński wypiek - chleb korowaj  czy ukraiński napój narodowy – kwas chlebowy.

Na scenie prezentowały się m.in. Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, Zespół Pieśni i Tańca „Krakus”, Studencki Zespół Góralski „Skalni”, Orkiestra Baczków a policjanci i strażacy prezentowali sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczych.

Leśnicy z Nadleśnictw Niepołomice, Krzeszowice, Dąbrowa Tarnowska przygotowali stoiska, na których zaprezentowali specyfikę małopolskich lasów, pracę leśnika, strażnika leśnego, a także istniejące zagrożenia biotyczne i abiotyczne w ekosystemach leśnych. Przekazywali także sadzonki drzew leśnych, które można posadzić w przydomowych ogródkach.

Wielką atrakcją licytacji, z której dochód został przekazany na pomoc uchodźcom wojennym, były wystawione przez leśników wyjątkowe, bo już historyczne sadzonki drzew leśnych. 15 sadzonek limby, lipy i jodły wyhodowanych w szkółce leśnej w Nadleśnictwie Nawojowa z nasion poświęconych przez papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 roku w Krakowie cieszyło się dużym wzięciem.

Leśników oficjalnie reprezentował Michał Goś, Zastępca Dyrektora RDLP w Krakowie ds. Gospodarki Leśnej. Wydarzenie „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” odbyło się dzięki wsparciu i zaangażowaniu organizacyjnemu wielu partnerów: Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Krakowa, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kopalni Soli „Wieliczka”, Caritas Archidiecezji Krakowskiej i innych.

Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita, dziękując leśnikom z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie za zaangażowanie, podkreślił, że  organizacja tego wydarzenia była dużym wyzwaniem logistycznym. Udało się je zrealizować dzięki dobrej współpracy wielu osób, dla których wspólnym celem jest pomoc Ukrainie i pokazanie solidarności z ofiarami wojny.