Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy z Niepołomic wsparli działania Straży Pożarnej

Tegoroczna wiosna rozpieszcza nas piękną pogodą. Ciepłe promienie słońca, bezchmurne niebo oraz brak opadów zachęca do różnego rodzaju aktywności. Taka aura przysparza leśnikom dużo pracy związanej z ochroną przeciwpożarową.

8 kwietnia br., około godziny 21:30  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce otrzymała zgłoszenie pożaru łąk nad brzegiem Wisły w okolicy ulicy Topolowej – Niepołomice. Po zadysponowaniu kilku jednostek Straży Pożarnej z Niepołomic dyżurny OSP z Niepołomic poprosił Straż Leśną Nadleśnictwa Niepołomice o wsparcie akcji gaśniczej. Po ok. 10 min. Nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice i Komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Niepołomice przybyli na miejsce wozem patrolowo-gaśniczym Ford Ranger z agregatem gaśniczym.

Na miejscu akcję prowadziły  już trzy  zastępy z OSP w Niepołomicach. Z uwagi na trudny teren i wagę pojazdów straży pożarnej wszystkie przybyłe na miejsce jednostki pozostały na wale wiślanym. Lekki samochód Nadleśnictwa Niepołomice jako jedyny był w stanie zjechać na grząski teren na którym paliła się roślinność. Natychmiast rozwinięty został kilkumetrowy odcinek linii gaśniczej. Samochód przesuwając się równolegle do strażaków obsługujących prądownice w ciągu kilku minut zakończył akcję. Do ugaszenia pożaru wystarczyło podanie połowy zapasu wody pod wysokim ciśnieniem z lekkiego samochodu Nadleśnictwa Niepołomice . Brak mocniejszych podmuchów wiatru i szybka akcja z wykorzystaniem wody pozwoliła opanować w szybkim tempie rozprzestrzeniający się pożar. Na podkreślenie zasługuje doskonała bezpośrednia łączność radiowa pomiędzy jednostkami Straży Pożarnej i Nadleśnictwem co w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo pożarowe, dodatkowo Straż Pożarna posiada możliwość podglądu lokalizacji samochodu gaśniczego Nadleśnictwa przez internet. Takie rozwiązania pozwalają na wzajemne wsparcie w sytuacjach zagrożeń pożarowych.