Lista aktualności Lista aktualności

ŁĄCZĄ NAS DRZEWA

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa” w dniu 7 maja 2021 r. na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ odbyło się wspólne sadzenie lasu z przedstawicielami samorządów oraz władz państwowych. Przybyli Goście razem z leśnikami z Nadleśnictwa Nowy Targ zasadzili ponad 500 szt. drzewek buka.

Ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa” zainaugurowana została przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów. Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a jego główną ideą jest fakt, że drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne.

Wspólne sadzenie lasu odbyło się w dniu 7 maja br. o godzinie 16.00 na terenie Leśnictwa Bór. Pan Tadeusz Dragon, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych RDLP w Krakowie, przywitał na wstępie wszystkich uczestników wydarzenia oraz przekazał głos Panu Edwardowi Siarce, Sekretarzowi stanu, Pełnomocnikowi Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska:

- Jesteśmy teraz w takim wyjątkowym okresie w historii państwa polskiego, historii w ogóle Europy i świata, w okresie po pandemii i wszyscy szukamy pewnej aktywności, wyjścia, kontaktu z naturą i w związku z tym ta akcja „Łączą nas Drzewa” ma również zachęcić ludzi do takiej aktywności. Do tego, abyśmy się włączyli w akcję sadzenia drzew, abyśmy również i w ten sposób zwracali uwagę na wszystkie aspekty, które spełniają nasze lasy, które są naszym bogactwem. Mówię tutaj o aspekcie społecznym, edukacyjnym, gospodarczym, bo lasy w końcu pełnią tą ważną funkcję gospodarczą w naszym kraju, dostarczają nam 40 mln m3 drewna co roku, surowca odnawialnego, ekologicznego - mówił w trakcie spotkania Minister Edward Siarka.

Po przemówieniu Pana Ministra Edwarda Siarki, Pan Roman Latoń, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ opowiedział uczestnikom w jaki sposób prowadzi się gospodarkę leśną w Nadleśnictwie Nowy Targ oraz opisał uczestnikom specyfikę miejsca, w którym zorganizowano wspólne sadzenie lasu.

- Leśnictwo Bór właściwie jest leśnictwem miejskim, bo dwa największe jego kompleksy są właściwie położone w granicach miasta. W związku z tym to leśnictwo spełnia głównie rolę społeczną, tą właśnie rekreacyjną, wypoczynkową, edukacyjną. Tutaj dzięki współpracy z samorządami powstało kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych, z tą najważniejszą, która jest międzynarodowa, ścieżka wokół Tatr - podkreślił Nadleśniczy Roman Latoń.

Instruktażu sadzenia udzielił Pan Krzysztof Przybyła, Leśniczy Leśnictwa Bór po czym uczestnicy wydarzenia udali się na pobliską powierzchnię i wspólnie przystąpili do sadzenia nowego pokolenia lasu, które w przyszłości wpłynie pozytywnie na pochłanianie dwutlenku węgla, stworzy miejsce odpoczynku dla ludzi i dostarczy ekologicznego, odnawialnego surowca, jakim jest drewno.

W akcji wspólnego sadzenia lasu z krakowskimi leśnikami uczestniczyli przedstawiciele samorządów oraz władz państwowych, w tym m. in. Minister Edward Siarka, Senator Andrzej Pająk, Radni Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego: Pan Marek Wierzba i Pan Jan Piczura, Starosta Nowotarski Pan Krzysztof Faber, Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój Pan Leszek Świder, Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Pan Waldemar Wojtaszek, Wójt Gminy Lipnica Wielka Pan Mateusz Lichosyt, Wójt Gminy Łapsze Niżne Pan Jakub Jamróz, Wójt Gminy Nowy Targ Pan Jan Smarduch, Wójt Gminy Ochotnica Dolna Pan Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Spytkowice Pan Ryszard Papanek, Wójt Gminy Szaflary Pan Rafał Szkaradziński, Zastępca Wójta Gminy Czorsztyn Pan Krzysztof Górecki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Nowym Targu Pan Jan Kuczkowicz.

Sadzenie lasu w ramach kampanii „Łączą nas Drzewa" odbędzie się na terenie każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.