Lista aktualności Lista aktualności

Jubileuszowy Róg Zbramira dla „Hagardu”

Blisko 200 najlepszych sygnalistów z całej Polski walczyło o trofea X Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Jubileuszowy konkurs odbył się 21 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Niepołomicach i przyniósł pasjonatom tej sztuki muzycznej wiele znakomitych wykonań i pięknych przeżyć.

Jubileuszowy konkurs uświetnili nie tylko licznie przybyli, znakomici wykonawcy i wierni słuchacze sygnałów myśliwskich, ale także piękne wiosenne słońce, które „podgrzewało” do mistrzowskich wykonań wylosowanych do konkursu sygnałów. Zdaniem przedstawicieli jury, małopolski konkurs stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym a „rogi grały jubileuszowo”! Przesłuchania solistów i zespołów trwały cały dzień. Ciepła aura pozwoliła na to, by przesłuchania zespołów odbyły się na dziedzińcu zamkowym, co zdaniem słuchaczy jest wielkim atutem małopolskiego konkursu. Przesłuchania solistów odbywały się w pięknych komnatach zamkowych. Znakomite brzmienia sygnałówek przyciągnęły wielu słuchaczy.   

Trofeum małopolskiego konkursu w klasie mistrzowskich zespołów była piękna rzeźba - Róg Zbramira - wykonana przez leśnika Zbigniewa Szarka z Nadleśnictwa Nawojowa. W tym roku pierwszą nagrodę wywalczył Zespół „Hagard" z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w ocenie sędziów zdobył 296 punktów na 300 możliwych! Drugie miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON" ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a trzecią lokatę wywalczył Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Technikum Leśnego w Brynku.

W tym roku po raz kolejny udział w konkursie wziął zespół z Jesennika z Czech, który wygrał rywalizację w klasie MES.

Mistrzem solistów w klasie A i laureatem nagrody głównej ufundowanej przez przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego został Artur Sadowski z UR w Krakowie, druga była Martyna Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie, a trzecią lokatę zajął Grzegorz Lison, także z UR w Krakowie.

W konkursie muzyki myśliwskiej w klasie MB mistrzem został Zespół „AKTEON" z SGGW w Warszawie, drugie miejsce przypadło Zespołowi „Hagard" z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a trzecie miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku.

W klasie mistrzowskiej, spośród startujących w niepołomickim konkursie leśników, najlepiej sygnały myśliwskie wykonała Dominika Dobrowolska, stażystka w Nadleśnictwie Herby. Drugi był Bartłomiej Sołtys z Nadleśnictwa Nawojowa, a trzecia Katarzyna Gorywoda z Nadleśnictwa Rybnik.

Najmłodszym uczestnikiem jubileuszowego konkursu był laureat głównej nagrody w klasie D - Paweł Smogór (12 lat) z Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, a najstarszym - Zdzisław Maleńczyk (72 lata).

Podczas tegorocznego konkursu „O Róg Zbramira” rozegrano również IV Ogólnopolski Konkurs Sygnalistek Myśliwskich. Panią, która najlepiej zagrała sygnały myśliwskie była Julia Królik z Zespołu Sygnalistyki Myśliwskiej „Klangor”. Warto przypomnieć, że pani Julia przez wiele lat była kierownikiem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” i pod jej zarządem zespół święcił wielkie tryumfy, w tym Mistrzostwo Polski i „Róg Wojskiego”. Drugie miejsce zajęła Justyna Stępień z Zespołu Sygnalistyki Myśliwskiej „ECHO” Warszawa, a na miejscu trzecim uplasowała się Luiza Szatner z Technikum Leśnego w Brynku.

Szczegółowe wyniki wszystkich kategorii konkursu są umieszczone na stronie muzyki myśliwskiej: www.muzyka.mysliwska.pl

Podczas małopolskiego konkursu, uczestników oceniały komisje w składzie: Krzysztof Kadlec, Arkadiusz Garus, Artur Kanawka, Adam Migurski, Maciej Strawa, Mariusz Podleśny, Wiesław Keller, Józef Czerniak i Michał Wojtyła.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, rektor UR w Krakowie i Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie. Kolejny konkurs „O Róg Zbramira” już za rok.