Lista aktualności Lista aktualności

DZIEŃ ŚWIĘTEGO HUBERTA

W dniu 23 października 2021 r. na krakowskim rynku oraz w Parku Strzeleckim przy ul. Lubicz 16 w Krakowie odbyła się XXVII edycja Hubertusa Krakowskiego, zorganizowana przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie.

Uroczyste obchody Dnia Świętego Huberta rozpoczęły się o godz. 10:00 od Mszy św. w Bazylice Mariackiej, odprawionej ku czci Świętego Huberta - patrona myśliwych, leśników i jeźdźców konnych przez ks. Infułata Dariusza Raś. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Canticum Canticorum z Libiąża pod dyrekcją Piotra Ciuły oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa. Szczególnie istotną częścią Mszy Hubertowskiej było poświęcenie nowego sztandaru Krakowskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli m. in. myśliwi kół łowieckich, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, nadleśnictw,  Krakowskiego Bractwa Kurkowego, sokolnicy, kynolodzy, sympatycy łowiectwa, a także poczty sztandarowe kół łowieckich, Bractwa Kurkowego oraz nadleśnictw i biura RDLP w Krakowie.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali w orszaku wokół Rynku Głównego oraz ulicami Krakowa przeszli do Parku Strzeleckiego (Celestat - Muzeum Krakowa).  Część oficjalna wydarzenia rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II przez Przewodniczącą Zarządu Okręgowego PZŁ w Krakowie, Aleksandrę Dzięcioł-Gęsiarz i Dyrektora RDLP w Krakowie, Pawła Szczygła oraz wykonania pamiątkowej, zbiorowej fotografii. Następnie Pani Przewodnicząca przywitała wszystkich uczestników XXVII edycji Hubertusa Krakowskiego oraz wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Głos zabrał również Dyrektor RDLP w Krakowie, Paweł Szczygieł, który przywitał zgromadzonych Gości, podziękował za liczny udział w uroczystości oraz pogratulował Przewodniczącej Zarządu Okręgowego PZŁ w Krakowie, Aleksandrze Dzięcioł-Gęsiarz nadania nowego sztandaru Krakowskiemu Okręgowi PZŁ:

- „Tak jak dziękczynna Eucharystia nas jednoczy, tak i ten sztandar oraz wspominany Patron św. Hubert, a także Patron dnia wczorajszego św. Jan Paweł II Wielki, orędownik i znawca polskiej przyrody, niech jednoczą, ukazują i dają nam wszystkim siłę do dobrego działania w duchu szacunku do drugiego człowieka, do ojczystej przyrody, aby to wszystko, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach, móc godnie przekazać kolejnym pokoleniom Polaków” - mówił w trakcie przemówienia Dyrektor RDLP w Krakowie, Paweł Szczygieł.

Ponadto w trakcie oficjalnej części wydarzenia odczytano list p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy oraz Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Edwarda Siarki. Wręczono również odznaczenia łowieckie i statuetki „Myśliwca Krakowskiego”. Wyróżniono m. in. Panią Hannę Karczmarską, Głównego Specjalistę SL ds. Łowiectwa RDLP w Krakowie, która otrzymała „Honorowy Żeton Zasługi - ZŁOM” oraz Pana Wojciecha Wimmera, emerytowanego pracownika Lasów Państwowych, który otrzymał Złoty Medal Zasługi Łowieckiej. Na zakończenie części oficjalnej na scenie wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „HAGARD” oraz Reprezentacyjna Orkiestra PZŁ z Katowic.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie aktywnie uczestniczyli w organizacji obchodów Dnia Świętego Huberta w Krakowie. Na Rynku Głównym oraz w Parku Strzeleckim przygotowali dwa stoiska wystawiennicze. W ramach leśnego stoiska edukacyjnego na krakowskim rynku Nadleśnictwo Niepołomice oraz Dąbrowa Tarnowska prowadziły działania informacyjno-edukacyjne z zakresu gospodarki leśnej, turystyki, codziennej pracy leśnika, ochrony przyrody oraz promocji drewna. Z kolei w ramach promocji i degustacji produktów pochodzenia leśnego przedstawiciele Nadleśnictwa Miechów prezentowali w Parku Strzeleckim żywność marki „Dobre z Lasu”. Leśnicy zachęcali do spożywania produktów z dziczyzny, w tym m. in. kiełbasy, kabanosów, szynki, polędwicy, boczku, pasztetu, smalcu i pieczonego udźca. Oprócz wędlin uczestnicy i Goście mogli spróbować dżemów i konfitur z owoców leśnych, marynowanych, leśnych grzybów oraz syropów i soków owocowych.

„Dni Hubertowskie” należą do cyklicznych imprez kulturalnych organizowanych na terenie województwa małopolskiego, które należy do rejonów o szczególnym znaczeniu dla łowieckiego dziedzictwa kulturowego. W Krakowie kształtowały się najwspanialsze tradycje polskiego łowiectwa, tworzyły zręby działalności organizacyjnej, rozwijała się sztuka i twórczość artystyczna związana z łowiectwem. W trakcie Dnia Świętego Huberta mieszkańcy miasta, jak i całego województwa małopolskiego mogli zapoznać się z bogatym dorobkiem jednego z najstarszych ośrodków kultury łowieckiej w Polsce.