Lista aktualności Lista aktualności

Dyrektor RDLP w Krakowie uhonorowany Medalem „Pro Patria”

W Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza w Krakowie już po raz trzeci odbyła się wielka gala Kwartalnika „Wyklęci”. Podczas uroczystości, Jan Kosiorowski, Dyrektor RDLP w Krakowie został uhonorowany Medalem „Pro Patria”.

    Gala „Przysięgali na Orła i na Krzyż”, podczas której oddano cześć Bohaterom niezłomnej walki o niepodległość naszej Ojczyny oraz uhonorowano osoby szczególnie zasłużone w pielęgnowaniu i promowaniu pamięci o żołnierzach Polskiego Podziemia Antykomunistycznego, odbyła się 1 lutego br.

Był to także czas na spotkanie z żołnierzami AK, kombatantami, rodzinami „Żołnierzy Wyklętych”, bohaterami trwającego blisko 20 lat powstania antykomunistycznego, autorami książek i liderami organizacji patriotycznych.

Medal „Pro Patria”, którym został odznaczony dyrektor RDLP w Krakowie ustanowiono Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. Jest nadawany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z wnioskiem o przyznanie medalu Panu J. Kosiorowskiemu wystąpiła Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Medal został przyznany w uznaniu szczególnych zasług na polu kultywowania pamięci walki o niepodległość Polski.

Aktu dekoracji Medalem „Pro Patria” dokonał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Jan Józef Kasprzyk. We wzruszającej, pełnej symboliki  uroczystości wzięli udział sędziwi kombatanci walk o niepodległość i rodziny bohaterów AK. Podczas dorocznego spotkania byli obecni m.in.:
dr Jarosław Szarek, Prezes IPN i gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Bohaterów AK, osłabionych wiekiem i ciężkimi przeżyciami II wojny światowej, a potem dalszej walki o niepodległość, wspierali mocnymi ramionami żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Scena wprowadzenia na galę - z należnymi honorami - Bohaterów Niezłomnych przez młodych i silnych żołnierzy WOT i innych formacji, zapewne zostanie w pamięci i sercach wszystkich uczestników tegorocznej gali Kwartalnika „Wyklęci”.

Relacja z wydarzenia:

www.youtube.com