Lista aktualności Lista aktualności

75 rocznica Zbrodni Katyńskiej i mordu na leśnikach polskich

Delegacje ze wszystkich Nadleśnictw RDLP w Krakowie uczciły pamięć leśników – podoficerów i oficerów rezerwy zamordowanych przez sowietów w tzw. trybie katyńskim. Uroczystości 75. rocznicy ludobójstwa dokonanego na inteligencji polskiej, w tym 724 leśnikach, odbyły się 22 czerwca br. w Oleszycach na terenie RDLP w Krośnie, w posadzonym przed pięcioma laty lesie Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

„Niech stanie się tak, jak obiecał im Bóg - niech powstaną do nowego życia,

niech przebudzą się ze snu śmierci, niech ujrzą chwałę Boga."

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki

 

 

W uroczystościach rocznicowych wzięło udział 17 pocztów sztandarowych Nadleśnictw z RDLP w Krakowie. Małopolskiej delegacji leśników przewodniczył Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie oraz zastępcy dyrektora Robert Głodowski i Tadeusz Dragon.  

W 2011 roku w leśnictwie szkółkarskim Kolonia Nadleśnictwa Oleszyce posadzono las. Każde z drzew upamiętnia jedną ofiarę sowieckich zbrodni dokonanych na ludziach lasu. 724 dęby wyhodowane z nasion poświęconych przez metropolitę lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego pną się w górę. Przy każdym drzewie leży kamień, a na nim tabliczka upamiętniająca leśnika, zamordowanego strzałem w tył głowy. Nie wszystkie tabliczki są do końca zapisane, bo zdobycie wiedzy o tamtej tragedii wymaga czasu, wielkiego wysiłku i lat poszukiwań.
Po czasach kłamstwa, milczenia i niepamięci historia jest odkrywana na nowo. Obecnie dzięki pracy badawczej leśnika Edwarda Orłowskiego wiadomo
o 822 pomordowanych leśnikach.

Leśników zabijano trybem katyńskim od kwietnia 1940 r. do czerwca 1941 r. Datę 22 czerwca 1941 roku, czyli datę wybuchu wojny pomiędzy dwoma agresorami Niemcami i Rosją radziecką przyjęto symbolicznie. W grupie wymordowanych leśników 379 było jeńcami wziętymi do niewoli w czasie kampanii wrześniowej. Mordowano ich w okresie od kwietnia do maja 1940 r., byli to głównie oficerowie rezerwy. 345 leśników było więźniami aresztowanymi z rodzinnych domów, często w miejscach swej pracy, pod fałszywymi zarzutami. Aresztowania trwały od października 1939 r. do czerwca 1941 r.

W uroczystościach upamiętniających kaźń polskich leśników wzięła udział kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, poczty sztandarowe jednostek Lasów Państwowych z kilku regionalnych dyrekcji, leśnicy, żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Policji, władze samorządowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich i lokalnej społeczności .

Przesłania do uczestników uroczystości skierowali m.in. prof. Jan Szyszko, minister środowiska i dr inż. Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP. List dyrektora generalnego odczytał Tadeusz Pasternak, główny inspektor Straży Leśnej.

- Nieodłącznym elementem etosu zawodu leśnika, od chwili powstania Lasów Państwowych w roku 1924, była dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna". Realizowana w czasach pokoju poprzez rzetelną i uczciwą pracę na rzecz dobra wspólnego i pomyślności Polski, a w chwilach najwyższej próby poprzez konspirację, walkę, nawet poświęcenie własnego życia. Tacy byli nasi przedwojenni poprzednicy i dlatego też tak bardzo prześladował ich zbrodniczy sowiecki system. Musimy o tych ludziach pamiętać i każdego dnia czerpać inspirację z ich wierności Ojczyźnie, poświęcenia dla niej, walce o ludzką godność do samego końca - napisał dyrektor Tomaszewski.

Podczas uroczystości odsłonięto obelisk upamiętniający tragedię polskich leśników
i odczytano apel poległych. Kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze.
W imieniu małopolskich leśników wieniec biało-czerwonych kwiatów złożyli dyrektorzy Jan Kosiorowski, Tadeusz Dragon i Robert Głodowski.

 

 

***

 

Uroczystości w Oleszycach odbywały się w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom delegacji krakowskiej, a szczególnie dowódcom, chorążym i asyście pocztów sztandarowych Nadleśnictw z RDLP w Krakowie za oddaną i ofiarną służbę. Fala upałów przyniosła 38 st. w skali Celsjusza w cieniu i poważnie utrudniała pełnienie wart honorowych przez poczty sztandarowe jednostek Lasów Państwowych.

Jan Kosiorowski

Dyrektor  RDLP w Krakowie