Asset Publisher Asset Publisher

Zbramir usłyszał mistrzów!

143 sygnalistów z całej Polski oraz kilku reprezentantów z Czech wzięło udział w VII Małopolskim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej „ O Róg Zbramira”, który odbył się w sobotę 18 kwietnia na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Róg Zbramira – piękną rzeźbę autorstwa leśnika Zbigniewa Szarka z Nadleśnictwa Nawojowa, a jednocześnie trofeum małopolskiego konkursu zdobył Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard" z Wydziału Leśnego UR w Krakowie. Jak powiedział dr Maciej Strawa, przewodniczący komisji, „Hagard" potwierdził bardzo wysoką klasę jaką zaprezentował rok temu zdobywając mistrzostwo Polski i trofeum ogólnopolskiego konkursu „Róg Wojskiego". Sobotnie wykonanie zespołu było znakomite, dotykające ideału. Na 300 możliwych do zdobycia punktów, w Niepołomicach „Hagard" wygrał 299!
Mistrzem solistów i laureatem nagrody głównej ufundowanej przez przewodniczącą Sejmiku WM został Bartłomiej Szlachta z Technikum Leśnego w Brynku, druga była Sylwia Tomecka z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku oraz Julia Królik, z Wydziału Leśnego UR w Krakowie, kierownik ZSM „Hagard".
Paweł Smogór - najmłodszy uczestnik „Rogu Zbramira" ma 9 lat. Najstarszy - Lech Gliński ponad 60. Sygnaliści reprezentowali 12 województw. Podczas niepołomickiego konkursu spośród startujących leśników najlepiej sygnały myśliwskie wykonał Bartłomiej Sołtys z Nadleśnictwa Nawojowa i jemu przypadły najwyższe laury wśród leśników, druga była Katarzyna Gorywoda z Nadleśnictwa Rybnik, która jako studentka doskonaliła sztukę gry w zespole „Hagard"  oraz Wojciech Kurzeja z Nadleśnictwa Nawojowa.
Małopolski konkurs pokazał, że sygnalistka i muzyka myśliwska zyskuje sobie coraz więcej sympatyków. Aż 18 startujących w konkursie sygnalistów to uczniowie szkół nie związanych z branżą leśną. Do Niepołomic przyjechały także dwa zespoły z Czech - uczniowie szkoły leśnej w Brnie oraz leśnicy z Jesennika.
Podczas małopolskiego konkursu uczestników oceniały komisje w składzie: Ewa Żurowska-Seta, Maciej Strawa, Krzysztof Kadlec, Józef Czerniak, Piotr Grzywacz, Robert Olejarz, Roman Seta, Arkadiusz Garus, Artur Kanawka, Adam Migurski.
Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, rektor UR w Krakowie i Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie.