Asset Publisher Asset Publisher

VI Regionalny Przegląd Sygnalistów RDLP w Krakowie

5 września br., na terenie szkółki leśnej Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska w Wierzchosławicach obyła się 6. edycja Przeglądu Sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Swoje umiejętności prezentowali leśnicy z 9 nadleśnictw. Jury w składzie: Artur Kanawka, Adam Migurski i Arkadiusz Garus oceniało kunszt wykonania sygnałów w trzech klasach trudności (A tzw. klasie mistrzowskiej, B i C), zespołowo w klasie B, C oraz w Muzyce Myśliwskiej (klasa MB).

Podczas przeglądu wielokrotnie mówiono o coraz wyższym poziomie wykonywania sygnałów myśliwskich. W opinii znawców oceniających ogólnopolskie konkursy, leśnicy z terenu RDLP w Krakowie z roku na rok wydobywają coraz ciekawsze brzmienie rogów, co zdecydowanie wpływa na odbiór wykonywanych utworów. Członkowie jury podkreślili również, że sygnaliści są oceniani bez taryfy ulgowej, na takich samych zasadach, jak w konkursach ogólnopolskich, a zestawy konkursowe przeglądu w Wierzchosławicach były takie same, jak te obowiązujące podczas tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu „O Róg Wojskiego".

Coraz wyższy poziom wierzchosławickiego przeglądu zapewne jest efektem nie tylko indywidualnej pracy sygnalistów, ale również prowadzonej od kilku lat systematycznej pracy nad doskonaleniem sztuki grania sygnałów myśliwskich w Małopolsce. Każdego roku RDLP w Krakowie organizuje dla leśników chcących grać na rogach myśliwskich profesjonalne warsztaty muzyczne, prowadzone przez znakomitych sygnalistów.

W rywalizacji indywidualnej można było zdobyć 300 punktów. W klasie C wygrał Miłosz Dobrowolski (255/300) z Nadleśnictwa Piwniczna wykonując sygnały: „Koniec polowania", „Zakaz strzału w miot" i „Zając na rozkładzie". Na uwagę zasługuje udział w tej grupie pierwszej pani sygnalistki - Lidii Steczowicz.

Mocno obstawioną klasę B, w której wykonywano sygnały „Dzik na rozkładzie", „Posiłek" i „Sarna na rozkładzie" wygrał Andrzej Drab (278/300) z Nadleśnictwa Łosie. Drugi był Tomasz Romanowski (273/300) z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, a trzeci - Andrzej Bochenek (268/300) z Nadleśnictwo Nawojowa. Klasę mistrzowską A (wykonując sygnały: „Powitanie", „Niedźwiedź na rozkładzie" i „Pobudka", z doskonałym wynikiem wygrał Bartłomiej Sołtys (290/300) z Nadleśnictwa Nawojowa. Drugie miejsce zajął Wojciech Kurzeja (270/300) również z Nadleśnictwa Nawojowa, trzeci był Piotr Gryboś (239/300) z Nadleśnictwa Niepołomice.

W tym roku w rywalizacji zespołowej wzięło udział już 5 zespołów, co świadczy o coraz większych umiejętnościach sygnalistów. Puchar przechodni dla najlepszego zespołu sygnalistów, ufundowany przez Stanisława Sennika, dyrektora RDLP w Krakowie po raz kolejny trafił do Nadleśnictwa Nawojowa (274/300). Drugie miejsce zajął zespół z Nadleśnictwa Gorlice, a trzecie z Nadleśnictwa Łosie.

W muzyce myśliwskiej wystąpił 6-osobowy zespół z Nadleśnictwa Nawojowa, który zachwycił jury wykonaniem i póki co, w Małopolsce nie ma konkurencji!

Tegorocznemu konkursowi towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Dyplomy i nagrody wręczył zwycięzcom dyrektor Stanisław Sennik oraz Zbigniew Matuła, nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. Dyrektor Sennik dziękując sygnalistom za pasję i ciągłe doskonalenie sztuki gry na rogach wyróżnił zwycięzców specjalnymi nagrodami. Zapowiedział również kontynuację warsztatów, oraz poszerzenie ich zakresu o sztukę wabienia jeleni.

Na zakończenie przeglądu członkowie jury dali popis sztuki muzycznej podczas krótkiego koncertu sygnałów myśliwskich. Dla obecnych gości była to prawdziwa uczta muzyczna w plenerze.