Asset Publisher Asset Publisher

VI Podhalański Konkurs Ortograficzny o lasach

W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbył się VI Podhalański Konkurs Ortograficzny. Z okazji jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych treść dyktanda opowiadała o pracy leśnika i przybliżała zagadnienia związane z gospodarką leśną.

Konkurs odbył się 3 czerwca br., a w roli głównej dyktanda wystąpiły lasy i leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Dyktando pisali uczniowie gimnazjów – laureaci etapów gminnych z czterech powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i limanowskiego. Uczestnicy zmierzyli się z tekstem przygotowanym przez Panią dr Annę Mlekodaj. Poruszał on zagadnienia dotyczące lasów w Polsce, pracy leśnika i gospodarki leśnej.

- Praca leśników trwa cały rok. Wiosną przywożą do swoich leśnictw dwu-, trzyletnie drzewka, wyhodowane w szkółkach. Sadzonek jest na ogół mnóstwo, trzeba więc zabezpieczyć ich korzenie przed przesychaniem. Należy także uporządkować młodniki oraz wykonać wczesne trzebieże, w czasie których usuwa się chore lub wadliwe okazy. Dla ochrony lasu przed szkodnikami zakłada się pułapki. Żerujący w łyku kornik drukarz, osutka sosnowa, przez którą igły drzew stają się żółtobrunatnobrązowe, czy niebiesko-czarny trzpiennik świerkowiec mogą wyrządzić drzewom wiele szkód, dlatego trzeba żmudnie kontrolować ich populacje– brzmiał jeden z fragmentów tekstu dyktanda.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu, Andrzej Głodkiewicz i Krzysztof Przybyła, reprezentujący Nadleśnictwo Nowy Targ, przestawili ciekawe i bogato ilustrowane prezentacje o walorach i różnorodności przyrodniczej lasów górskich. Celem prezentacji było zachęcenie młodzieży do bliższego poznania otaczającej przyrody i bogactwa polskich lasów.

Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali od leśników upominki i dyplomy uczestnictwa. Najlepsi zostali dodatkowo nagrodzeni nagrodami rzeczowymi. Leśnicy podziękowali również organizatorom za wybranie tematu dyktanda, który obejmował zagadnienia gospodarki leśnej, przez co przyczynił się do pogłębienia wiedzy o organizacji Lasy Państwowe w roku jubileuszu 90-lecia istnienia.

Patronat honorowy nad dyktandem sprawował Rektor PPWSZ w Nowym Targu, dr hab. n. med. Iwon Grys, prof. nadzw.

Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z polskiej ortografii publikujemy treść dyktanda.

Resources to get