Asset Publisher Asset Publisher

Mogiły małopolskich lasów

Małopolskie lasy kryją wiele tajemnic życia i śmierci. Szumią nad cmentarzami żołnierzy i partyzantów poległych w walkach powstańczych, bitwach obu wojen światowych i wielu potyczkach wyzwoleńczych. Wspominając swoich bliskich w listopadowy czas, pamiętajmy również o mogile ukrytej pośród drzew.

Leśnicy opiekują się miejscami zbiorowych mogił pomordowanych podczas II wojny światowej, miejscami pochówku ofiar bitew I wojny światowej, ale także cmentarzami masowych grobów ofiar epidemii cholery w XVIII i XIX wieku. Troszczą się o pojedyncze groby, obeliski, krzyże i kapliczki przypominające o zazwyczaj tragicznych wydarzeniach  w życiu niewielkich społeczności. 

Na skrytych pośród lasów cmentarzach wojennych, spoczywają polscy powstańcy, legioniści, żołnierze oraz żołnierze innych narodowości, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie zachodniej Galicji. Nekropolie wojenne z okresu I i II wojny światowej, z mogiłami ziemnymi, ogrodzone i godnie utrzymywane przez leśników, nauczycieli i uczniów okolicznych szkół, a także samorządy lokalne rozsiane są w lasach wszystkich małopolskich nadleśnictw. Najwięcej jest ich w nadleśnictwach: Dąbrowa Tarnowska, Gromnik, Gorlice, Łosie, Myślenice, Brzesko, Dębica. Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 charakteryzują się piękną architekturą i zielonym otoczeniem.

W małopolskich lasach wiele jest śladów upamiętniających wydarzenia, które z wielką historią i wielkimi bohaterami niewiele mają wspólnego, ale zaważyły na życiu lokalnych społeczności. Kultowego wymiaru nabierają głazy okolicznościowe, krzyże i kapliczki związane z postacią świętego papieża, Jana Pawła II.