Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie

Grzybiarze czekają na wysyp grzybów. Najbardziej pożądane borowiki szlachetne, nazywane zwyczajowo prawdziwkami, póki co nie rozpieszczają zbieraczy.

W Polsce każdy może wybrać się do lasu i zbierać grzyby. W odróżnieniu do wielu krajów UE, gdzie zbieranie grzybów jest zakazane lub limitowane, w Polsce grzyby są poważnym produktem podnoszącym walory kulinarne.

Najbardziej pożądanym przez grzybiarzy gatunkiem grzyba jest borowik szlachetny. Ceniony jest za wybitne walory smakowe i tym samym za możliwość wykorzystania go do różnych potraw polskiej kuchni np. jako składnika sosów i zup. Suszony i marynowany zachowuje naturalny aromat. Na polskich stołach króluje szczególnie w czasie wigilijnej wieczerzy.

Chociaż grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, są pewne wyjątki, o których trzeba pamiętać. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych - w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to go oszczędźmy, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej.

Lasy Państwowe organizują wiele wydarzeń związanych ze zbieraniem grzybów, które służą edukacji i rekreacji. Podczas odbywających się w całym kraju grzybobrań można się nauczyć rozróżniania grzybów i bardziej poznać las.

 

Resources to get