Asset Publisher Asset Publisher

Głosujemy na polskie drzewo!

Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2016. O uznanie internautów zabiegają drzewa z 15 europejskich krajów. Plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Polskę reprezentuje Bolko!

Polskim kandydatem do tytułu jest ponad tysiącletni dąb Bolko, rosnący w parku podworskim w Hniszowie, w województwie lubelskim. Według legendy Bolko jest nierozerwalnie związany z początkami państwa polskiego. Zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klubu Gaja, dał wytchnienie w cieniu swoich konarów samemu Bolesławowi Chrobremu. Miało to się zdarzyć podczas wyprawy na Kijów w 1018 r.

Majestatyczny Bolko jest symbolem piękna przyrody i dumą mieszkańców całego regionu. Corocznie w sierpniu obchodzone są imieniny dębu, zwane Bolkowaniem, które przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o pomnikowym drzewie i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. W tym celu wydają ulotki i foldery reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie.

Serdecznie zachęcamy do głosowania na polskie drzewo!

Głosy na polskie drzewo można oddać na stronie www. treeoftheyear.org lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl