Asset Publisher Asset Publisher

Czekając na zimę

Zima jest konieczna, aby przyroda mogła odpocząć, zgromadzić niezbędne zasoby i móc wiosną ponownie wybuchnąć wszechpotężną energią życia.

Po pierwszych przymrozkach zniknęły ostatnie kolory jesieni, przyroda zwolniła obroty, oczekując nadejścia zimy. Drzewa zrzuciły liście, by przetrwać mrozy, ograniczyć parowanie i zatrzymać krążenie wody, a resztki pożółkłych liści pozostały jedynie na bukach i grabach.

Zwierzęta zajęte są przygotowaniami do przetrwania tego trudnego czasu poprzez gromadzenie zapasów, poszukiwanie i przygotowanie schronienia oraz charakterystyczne dla ssaków gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Szczególnie zimą, gdy przyroda śpi, las wygląda pięknie i urokliwie. Gdzieniegdzie czerwienią się jeszcze owoce kaliny i głogu, a szyszki sosen i świerków zdobią korony drzew. Bezlistny las i pokrywa śnieżna pozwalają na obserwację aktywności zwierząt.

W tym wyjątkowym czasie zapraszamy do małopolskich lasów na przygotowane trasy spacerowe, rowerowe oraz ścieżki edukacyjne, gdyż może to być ciekawa przygoda i nauka, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.