Asset Publisher Asset Publisher

„Choinki Nadziei” zawitały do Krakowa

Na krakowskim Rynku zrobiło się świątecznie i ekologicznie. 26 listopada obok Bazyliki Mariackiej odbył się happening „Choinki Nadziei”, w którym wzięły udział dzieci, przedstawiciele Fundacji Ekologicznej ARKA i leśnicy.

Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Krakowie udekorowano naturalną choinkę. Zawisły na niej ozdoby wykonane własnoręcznie przez dzieci. Po spotkaniu choinka została podarowana mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej dla Osób w Podeszłym Wieku w Krakowie, przy ul. Praskiej 25.

Podczas happeningu pojawiło się również eko-światełko. Uczniowie rozświetlali choinkowe oświetlenie pedałując na rowerach. W ten sposób wytwarzał się prąd, który zasilał energooszczędne oświetlenie choinkowe.

- Akcja łączy dwie tematyki społeczną i ekologiczną. Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej, a także promujemy ekologiczne święta, a więc szanowanie jedzenia, oszczędzanie energii, ograniczanie odpadów – mówi Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej Arka.
- Zachęcamy do wyboru naturalnych choinek na święta zamiast tych sztucznych, oraz ograniczania nadmiernej ilości odpadów poprzez rozsądne zakupy. Jest to szczególnie istotne w okresie przedświątecznym – dodaje.

Podczas akcji przekazano dzieciom piękne, żywe choinki, które fundacja otrzymała od partnera strategicznego akcji - Lasów Państwowych. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie odpowiadali również na pytania dzieci.

Barbara Mirek-Michalska opowiadała o ekologicznych choinkach prosto z lasu, czyli świerkach, jodłach i sosnach pozyskiwanych przez leśników w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. Radziła również co zrobić z drzewkiem, gdy jego świąteczny czas przeminie.

- Żywe drzewko wysadźcie do ogrodu, cięte postawcie na przykład na balkonie, lub w ogrodzie, powieście na nim słoninkę, lub pokarm dla ptaków i obserwujcie, kto na tym drzewku usiądzie. A wiosną drzewko można pociąć na kawałki i wykorzystać w ogródku – radziła.

W ramach ogólnopolskiej akcji Choinki Nadziei, która przy współpracy Lasów Państwowych jest organizowana od 2005 roku, podobne wydarzenia odbywają się w kilku dużych polskich miastach: Katowicach, Warszawie, Opolu, Rzeszowie i Bielsku-Białej.