Asset Publisher Asset Publisher

Choinka pod Oknem Papieskim 2015

19 grudnia br. już po raz 9. odbędzie się przedświąteczne spotkanie przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie pn. „Choinka pod Oknem Papieskim”. Mecenasem wydarzenia są Lasy Państwowe.

„Choinka pod Oknem Papieskim" od lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń przedświątecznych w Krakowie. Dotychczas drzewo iglaste, świerk lub jodła, było przywożone przez leśników, wspólnoty parafialne lub inne organizacje i z pomocą Straży Pożarnej ustawiane przed oknem papieskim na placu bazyliki oo. Franciszkanów w Krakowie. Pierwsze drzewo, ocechowane przez śp. leśniczego Andrzeja Kwaka przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ, a pochodziło ono z okolic szkółki leśnej w Spytkowicach.

Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia ustawioną choinkę przystrajano, a następnie podczas specjalnej uroczystości w asyście leśników, służb mundurowych a przede wszystkim bardzo licznie zebrach dzieci, ks. kardynał Stanisław Dziwisz zapalał na choince światełka i składał wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Wydarzenie miało uroczystą oprawę, harcerze przekazywali Betlejemskie Światło Pokoju, przybywał prowadzony przez orszak aniołów św. Mikołaj, który obdarowywał zebrane dzieci prezentami, na scenie panowała atmosfera świątecznego oczekiwania.

Nie inaczej będzie w tym roku. Zmienia się jedynie miejsce, ponieważ drzewem świątecznym będzie ponad 11 metrowy świerk rosnący na dziedzińcu Domu Biskupów Krakowskich. Drzewo ma ciekawą historię.

W grudniu 1995 roku sadzonka została podarowana ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu przez jedną ze szkółek leśnych. Drzewko zdobiło pokoje w domu biskupów krakowskich przez cały okres Bożego Narodzenia a następnie zostało posadzone na dziedzińcu. W tym roku mija 20 lat od pojawienia się tego drzewka w krakowskiej Kurii. Świerk osiągnął rozmiary pozwalające na wykorzystanie go w celach świątecznych. Dlatego decyzją ks. kardynała Stanisława Dziwisza, tegoroczna uroczystość odbędzie się na dziedzińcu Domu Biskupów Krakowskich. To coroczne spotkanie sprawia przede wszystkim wielką radość dzieciom, które oczekują by choinka była „kolorowa, wysoka i oczywiście… najładniejsza w Krakowie". Zapraszamy do Domu Biskupów Krakowskich, do Domu Kardynała Karola Wojtyły na to jedyne w swoim rodzaju spotkanie – mówi Wojciech Mróz, koordynator wydarzenia.

Uroczystość zapalenia światełek na tegorocznej „Choince pod Oknem Papieskim", w której weźmie udział m.in. kilkaset dzieci, rozpocznie się o godz. 16.00. Jak co roku nie zabraknie akcentów muzycznych, wspólnych życzeń i świątecznych paczek.