Asset Publisher Asset Publisher

Choinka pod Oknem Papieskim

20 grudnia przed Oknem Papieskim w Krakowie już po raz ósmy rozbłysła bożonarodzeniowa choinka. W radosnym, rodzinnym spotkaniu oczekiwania na zbliżające się święta uczestniczyły setki dzieci z Krakowa i okolic oraz Podhala. Niestety, silny wiatr uszkodził choinkę i w tym roku już jej nie zobaczymy

Na sobotnim spotkaniu przy choince pod Oknem Papieskim było tłumnie, gwarnie i kolorowo, a radosne okrzyki i śpiewania rozbrzmiewały do zmroku. Uroczystość przygotowaną dla dzieci poprowadził ks. Rober Pietrzyk, dyrektor Radia Plus Kraków, a oprawę muzyczną zapewnili: schola „Deus Est!" powstała z połączonych scholi działających na terenie gminy Wieliczka (Schola parafialna z Pawlikowic, „Hosanna" z parafii Strumiany, „Klemenciaki" z Wieliczki, a także kapela góralska „Mali Miętusianie" z Miętustwa.

Gospodarzem uroczystości był ks. kardynał Stanisław Dziwisz, któremu towarzyszyło wielu gości m.in. Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie i małopolscy leśnicy.  Sygnał do zapalenia światełek (fanfarę honorową) zagrali na rogach myśliwskich studenci Wydziału Leśnego UR w Krakowie z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard". Arcybiskup Metropolita Krakowski zawiesił na drzewie lampion z Betlejemskim Światełkiem Pokoju, a następnie ku radości dzieci choinka rozbłysła tysiącem maleńkich światełek.

Kardynał Dziwisz przeprowadził z dziećmi szczególną rozmowę, dotyczącą ważnych spraw. Zapytał, czy w domach przed uroczystą wigilią czytana jest Ewangelia, we fragmencie mówiącym o narodzinach Jezusa i zaprosił wszystkich obecnych do wspólnego wysłuchania tego fragmentu. Pytał także dzieci, czy znają świętego Mikołaja i czy wiedzą kim był?  Potem był czas na rozmowę o sprawach bieżących. Kardynał zapytał dzieci, czy słyszały o Adasiu, chłopcu który wyszedł z  domu pod nieobecność rodziców i niewiele brakowało, aby zamarzł w zimną noc. Kardynał poprosił o posłanie życzeń Adasiowi. Dzieci przesłały mu chóralne „Dobrych świąt Adasiu". Następnie metropolita krakowski wspomniał o dzieciach cierpiących na Ukrainie i poprosił o ich pozdrowienie. - Pozdrówmy ich z Krakowa i życzmy im spokojnych  świąt – mówił kardynał. – Dobrych Świąt – wołał chór dziecięcych głosów.

Specjalne życzenia świąteczne i noworoczne złożyli obecnym mali górale, obsypując zebranych owsem „żeby się darzyło i w każdym kątku było po dzieciątku".

Na scenie pojawił sie także Święty Mikołaj. Nim do tego doszło, dzieci musiały odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, zadanych w liście od Mikołaja. Jedno  z nich brzmiało „Gdzie można znaleźć Pana Jezusa"? - „Wszędzie! W stajence! W kościele! W domu! W szkole! W drugim człowieku! – padały odpowiedzi.

Na zakończenie spotkania ks. kardynał Dziwisz wspólnie z dziećmi pomodlił się o Boże błogosławieństwa na święta i nadchodzący rok. Złożył serdeczne życzenia dzieciom, rodzicom, opiekunom i całemu miastu. Zaprosił również dzieci do przyjęcia słodkich podarunków, bowiem pod choinkę przygotowano ok. 3,5 tysiąca paczek.

Po uroczystości w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, ks. kanonik Michał Kliś odmówił modlitwę w intencji śp. Andrzeja Kwaka, leśniczego leśnictwa Beskid, który w 2007 roku ocechował pierwszą choinkę przywiezioną przez leśników pod Okno Papieskie.

Wydarzenie „Choinka pod Oknem Papieskim" jest atrakcją nie tylko dla Krakowian. W uroczystości wzięło udział wiele rodzin, które specjalnie na ten dzień przyjechały z Podkarpacia i ze Śląska. Podkreślano, że coroczne, grudniowe spotkania zapewniają możliwość wspólnego cieszenia się z nadchodzących świąt Narodzenia Boga oraz mają radosny, rodzinny charakter.

Obecność drzewa bożonarodzeniowego przed Domem Arcybiskupów w Krakowie nawiązuje do tradycji drzewek świątecznych stawianych Janowi Pawłowi II na Placu Świętego Piotra w  Rzymie od 1982 roku.

Organizatorami wydarzenia byli: Archidiecezja Krakowska, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się" oraz Fundacja „Bukovina". Głównym mecenasem są Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

***

Niestety, w tym roku choinka pod Oknem Papieskim nie będzie ciszyć oczu Krakowian i turystów aż do 2 lutego, a więc do święta Matki Bożej Gromnicznej. W nocy, kilka godzin po uroczystym zaświeceniu światełek, silny wiatr uszkodził i położył drzewo, a jego ponowne osadzenie, ze względu na uszkodzenia, nie było możliwe. Kardynał Stanisław Dziwisz podjął decyzję o udekorowaniu świerka, który został zasadzony ku czci św. Jana Pawła II na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Krakowskich. Do jego dekoracji zostaną wykorzystane ozdoby z uszkodzonej choinki. Strażacy pocięli drzewo na części. Gałęzie trafią do ozdoby szopek bożonarodzeniowych i przygotowania ozdób świątecznych.