Asset Publisher Asset Publisher

Choinka pachnąca lasem…

Boże Narodzenie coraz bliżej, czas podjąć decyzję o wyborze świątecznej choinki. Leśnicy zachęcają do kupowania ekologicznych drzewek iglastych prosto z lasu.

Choinka to najczęściej świerk, jodła ale także sosna. O wyborze gatunku decydują gusta i rodzinne tradycje. Jedni chcą by drzewko świąteczne było gęste więc wybierają świerki i nie przeszkadzają im opadające igły, inni wolą jodłę. Ostatnio modne stają się sosny, które stosownie przybrane wyglądają imponująco.

Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie oferują do sprzedaży świerki, jodły pospolite i sosny. Można również kupić stroisz, wykorzystywany do świątecznych dekoracji.

Oferowane do sprzedaży drzewka pochodzą z cieć pielęgnacyjnych, jakie muszą być wykonywane w drzewostanach. Dzięki temu są to drzewka w pełni „ekologiczne". W wyniku panującej w lesie konkurencji część młodych drzew iglastych ginie w sposób naturalny. Wycinając je człowiek wyprzedza ten proces i dzięki temu pachnące lasem choinki mogą cieszyć nas w czasie świąt.

Najtańsze są tradycyjne świerki. Za średniej wielkości drzewko trzeba zapłacić ok. 20 zł. Jodła jest nieco droższa, ale i to piękne drzewo możemy zakupić za 35-40 zł.

Kupując drzewko należy dokładnie sprawdzić legalność pochodzenia by mieć pewność, że drzewko pochodzi z legalnego obrotu, jego pozyskanie nie było szkodliwe dla lasu, a zakup nie narazi nas na kłopoty podczas ewentualnej kontroli.

Osoba, która kupi choinkę w nadleśnictwie otrzyma asygnatę i paragon. W przypadku zakupu drzewek np. na placach targowych należy zwrócić uwagę na legalność ich pochodzenia np. sprzedawcy choinek pochodzących z lasów prywatnych powinni posiadać dokument potwierdzający pozyskanie choinek zgodnie z prawem.