Asset Publisher Asset Publisher

Bożonarodzeniowe spotkanie emerytowanych leśników

Emerytowani pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie spotkali się na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Przy choince i świątecznie nakrytych stołach zasiadło ponad 40 emerytowanych pracowników.

Dyrektor Stanisław Sennik podsumował mijający rok w małopolskich lasach, informując emerytowanych pracowników o najważniejszych zadaniach zrealizowanych przez RDLP w Krakowie i nadleśnictwa. Przypomniał, że mijający rok jest ważny dla polskich leśników, bowiem minęło 90 lat od chwili powstania organizacji Lasy Państwowe.
Dyrektor przypomniał najważniejsze wydarzenia roku jubileuszowego na terenie RDLP w Krakowie, takie jak sadzenie „Dębów Wolności" z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim przed Bazyliką Mniejszą w Wadowicach, obok Nowohuckiego Centrum Kultury w Nowej Hucie i na terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, otwarcie nowoczesnej szkółki kontenerowej w Wierzchosławicach i obchody Święta Lasu pod patronatem wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Omówił także inwestycje zrealizowane na terenie RDLP w Krakowie podkreślając, że w mijającym roku na terenie RDLP w Krakowie powstało blisko 70 km dróg zrealizowanych za kwotę 20 mln zł. Dyrektor podkreślił, że wszystkie zadania nałożone na krakowską dyrekcję i nadleśnictwa zostały wykonane.
Zwracając się do emerytowanych pracowników podkreślił obecność na spotkaniu byłych naczelników wydziałów RDLP w Krakowie, Edwarda Gurgula i Antoniego Popka oraz wieloletniego pracownika Andrzeja Klimasa, którzy w tym roku zakończyli pracę zawodową i przeszli na emeryturę. Dyrektor wspomniał również zmarłych kolegów leśników, których pamięć uczczono minutą ciszy i modlitwą.
W uroczystym spotkaniu przy choince wziął udział ks. kanonik Roman Łędzki, proboszcz parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Krakowie-Woli Justowskiej, który na wniosek małopolskich leśników, decyzją ks. kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego został powołany do pełnienia posługi kapelana małopolskich leśników. Ksiądz Roman Łędzki powiedział, że jest zaszczycony iż przyszło mu pełnić posługę duszpasterską wśród leśników oraz że czuje się zobowiązany do służenia leśnikom i modlitwy za nich. Odwołał się do osobistego umiłowania lasu i ludzi lasu. Emerytowany ks. infułat Janusz Bielański będzie pełnił posługę wśród leśników honorowo.
Ksiądz Roman Łędzki odprawił modlitwę w intencji leśników i ich rodzin, czytał fragmenty Pisma Świętego oraz pobłogosławił leżące na stołach opłatki. Odczytał również fragmenty wiersza Jana Kasprowicza, „Tęsknie ku tobie, o szumiący lesie…".
W imieniu emerytowanych pracowników podziękowania za życzliwe wspieranie byłych pracowników RDLP w Krakowie złożył Janusz Opieliński. Emerytowany dyrektor podziękował za uroczyste wielkanocne i bożonarodzeniowe spotkania, organizowanie wycieczek dla emerytowanych pracowników do małopolskich lasów i podtrzymywanie więzi z Lasami Państwowymi. Zachęcał wszystkich emerytów do częstych spotkań i aktywności, wskazując na wiele możliwości wspierania organizacji Lasy Państwowe. Wyraził również wielkie zadowolenie z jakości zarządzania małopolskimi lasami.
Jak zawsze usłyszeliśmy od Pana Dyrektora, że wszystkie plany są wykonane, a zadania zrealizowane, chociaż rok jeszcze się nie skończył. Bardzo nas to cieszy, że nasi następcy są tak znakomitymi fachowcami. Wspominając czasy naszej pracy, ze spokojem możemy myśleć o pomyślnej przyszłości ukochanych lasów – mówił emerytowany dyrektor.
Uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia świąteczne, przełamali się opłatkiem i zaśpiewali kolędę. Spotkanie przy świątecznym cieście i owocach zakończyło się prezentacją  filmu dokumentującego majowy wyjazd emerytowanych leśników do lasów  Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.