Asset Publisher Asset Publisher

BÓR NA CZERWONEM doceniony przez internautów!

Ścieżka edukacyjna „Bór na Czerwonem”, zlokalizowana na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ, została jednym z laureatów w plebiscycie województwa małopolskiego na najlepszą inicjatywę lokalną zrealizowaną z Funduszy Europejskich w Małopolsce. W konkursie internauci oddali ponad pół miliona głosów!

Laureaci walczyli o głosy internautów w dwóch kategoriach: „Przestrzeń do życia" i „Człowiek-potencjał". W zaciętej rywalizacji, w której oddano 566 tys. głosów na 288 inwestycji, z 21 powiatów, Nadleśnictwo Nowy Targ zostało laureatem w kategorii „Człowiek-potencjał".
Internauci docenili projekt budowy ścieżki edukacyjnej w rezerwacie „Bor na Czerwonem", a szczególnie dostosowanie ścieżki do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych, walory przyrodnicze miejsca oraz profesjonalizm leśników w prowadzeniu zajęć edukacyjnych na ścieżce zlokalizowanej w unikatowym miejscu jakim jest torfowisko wysokie. Ścieżka od momentu powstania cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Nowego Targu, całego powiatu, podhalańskich szkół oraz turystów. Rocznie odwiedza ją blisko 80 tys. osób.
W powiecie nowotarskim wyróżniona została również gmina Rabka- Zdrój za projekt „Park Zdrojowy", który przyciąga pensjonariuszy uzdrowiska i wielu turystów. Pięknie zaprojektowane przestrzenie parkowe służą nie tylko wypoczynkowi, ale mają także walory poznawcze.
Roman Latoń, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ, odebrał z rąk Marka Sowy, Marszałka Województwa Małopolskiego statuetkę zaprojektowaną przez artystę rzeźbiarza, Kazimierza Adamskiego. Mosiężna statuetka jest zdobiona czerwonym małopolskim koralem i symbolizuje trzy największe małopolskie fundusze unijne – Małopolski Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Kapitał Ludzki i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Marszałek powiedział, że dzięki takim beneficjentom, zaangażowanym i zdeterminowanym w realizacji postawionych celów Małopolska się zmienia w region coraz piękniejszy, coraz mądrzejszy i coraz lepszy do życia.
Ścieżka edukacyjna „Bór na Czerwonem" została zrealizowana przy wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ramach tego projektu w latach 2009-2010 powstała trasa z podestem i tarasem widokowym na kopule torfowiska. Pozwala na zapoznanie się z największym i najstarszym pomnikiem żywej przyrody na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ i starostwa nowotarskiego jakim jest torfowisko wysokie, historią jego powstania, najważniejszymi gatunkami fauny i flory, a także problemami aktywnej ochrony lasów podmokłych w Karpatach na terenach Natura 2000.