Asset Publisher Asset Publisher

Bieg „Wolność jest w naturze” wystartował w Niepołomicach

Ponad 200 zawodników stanęło na starcie biegu „Wolność jest w naturze”, który odbył się w sobotę, 25 października w Niepołomicach. W rywalizacji wzięło udział m.in. 50 dzieci.

Inicjatywa „Wolność jest w naturze", to obok sadzenia „Dębów Wolności" kolejne przedsięwzięcie z udziałem Lasów Państwowych upamiętniające 25-lecie wolnych wyborów do Sejmu w czerwcu 1989 roku. Z tej okazji w całej Polsce, na terenie 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych przygotowano trasy biegowe.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wyznaczono dwie trasy biegnące przez tereny leśne Nadleśnictw Krzeszowice i Niepołomice. Są to pętle, które zaczynają się i kończą przy istniejących parkingach leśnych – „Skowronek" w Alwerni i przy drodze krajowej nr 75 w Niepołomicach.

W sobotę w Niepołomicach trasa została oficjalnie otwarta przez uczestników biegu. Startowano w kilku kategoriach wiekowych i na kilku dystansach: dorośli (zgodnie z regulaminem powyżej 16 roku życia) do 40. i po 40. roku życia mieli do pokonania trasę 8400 m, w kategorii młodzieżowej 13-16 lat,  biegano na dystansie 1500 m, a dzieci w wieku 6-9 lat i 10-12 lat miały do pokonania trasę długości 500 m.

Najlepszy czas - 33 min. 15 sekund - na trasie 8400 metrów uzyskał Andrzej Lachowski z Krakowa. Wśród pań dominowała Katarzyna Cygan ze Świnoujścia, która trasę pokonała w czasie 39 min. 32 sekundy.

Zawodnikom kibicowali m.in.: Roman Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, Mateusz Kracik, zastępca wójta Gminy Drwinia. Byli również przedstawiciele służb Policji i PSP m.in. Tomasz Joniec, Komendant Posterunku Policji w Niepołomicach.

Nagrody i dyplomy zwycięzcom biegu wręczali: Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie, nadleśniczy Jan Dyktyński,  z Nadleśnictwa Miechów i nadleśniczy Michał Goś, gospodarz niepołomickiego wydarzenia sportowego.

Niepołomicka trasa doskonale nadaje się do biegania i zapewne stanie się ulubionym miejscem rodzinnej aktywności fizycznej. Jest stosunkowo płaska, wiedzie drogami i duktami gruntowymi i szutrowymi, przebiega przez las charakterystyczny dla Puszczy Niepołomickiej. Jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 75

w Niepołomicach. Przygotowana trasa ma 4400 m ale wykorzystując pętlę i dobre oznakowanie, zawodnicy mogą sobie dowolnie wyznaczać długość trasy.

Podczas sobotniego biegu leśnicy z Nadleśnictwa Niepołomice przygotowali dla gości namiot edukacyjny Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Niepołomicka". Odbyła się również promocja projektu „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenach RDLP w Krakowie". Każdy, kto wziął udział w  zabawach i konkursach oraz wykazał się wiedzą dotyczącą tego gatunku, otrzymał w prezencie sadzonkę cisa.

Więcej informacji:

 www.niepolomice.krakow.lasy.gov.pl