Asset Publisher Asset Publisher

Alwernia - WOLNOŚĆ JEST W NATURZE

Ponad 100 biegaczy stanęło na starcie biegu „Wolność jest w naturze”, który odbył się 11 października br. na nowej, leśnej trasie biegowej w miejscowości Alwernia. Bieg zaliczony jest do serii imprez sportowych organizowanych przy współudziale Lasów Państwowych z okazji 25-lecia wyborów do Sejmu 4 czerwca 1989 roku.

Imprezie towarzyszyła piękna, jesienna pogoda, a mieniące się kolorami żółci, złota i brązów lasy Nadleśnictwa Krzeszowice witały biegaczy i kibiców. Start i meta trasy biegowej o dystansie 4,4 km zlokalizowane były na nowoczesnym parkingu leśnym „Skowronek" i ścieżce edukacyjnej „Belwender".

Leśnicy z Nadleśnictwa Krzeszowice przygotowali dla swoich gości wiele atrakcji. Działał punkt edukacji leśnej, przy którym można było zobaczyć myśliwego sokolnika prezentującego ptaki drapieżne (sokół i sowa płomykówka), serwowano gorący poczęstunek, a całość imprezy uświetniła znakomita oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu sygnalistów myśliwskich z Niepołomic.

Najszybszy biegacz na pokonanie trasy potrzebował zaledwie 15 min. 30 sek. Bieg ukończyli wszyscy startujący zawodnicy. Zaciętej rywalizacji towarzyszył doping kibiców, a na mecie każdy biegacz otrzymał specjalny, pamiątkowy medal.

Na podium stanęły w kategorii kobiet: Agnieszka Cader (I miejsce, czas 16 min. 35 sek.),  Anna Zielinkiewicz (II miejsce) oraz Angelika Stanek (III miejsce). W kategorii  mężczyzn zwyciężyli Andrzej Lachowski (I miejsce, czas 15 min. 30 sek.), Bartłomiej Gaweł (II miejsce) oraz Przemysław Mendyk (III miejsce). Zwycięskich zawodników uhonorował pucharami i nagrodami Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie. Wyróżniono również najstarszego i najmłodszego zawodnika oraz rozlosowano dodatkowe, specjalne nagrody od organizatorów - Nadleśnictwa Krzeszowice.

Impreza sportowa w Alwerni cieszyła się wielkim powodzeniem i zyskała bardzo pozytywne oceny wśród gości. Nie brakowało również próśb o kolejne spotkanie za rok! Rangę wydarzenia podniosła obecność wielu znakomitych gości. Wśród kibiców byli wiceprzewodniczący Semiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior, radny Sejmiku Wacław Grzegorczyk, Starosta Powiatu Chrzanowskiego Adam Potocki, Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka, Ksiądz Kanonik Roman Łędzki, Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie Tomasz Zając, Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie Marek Bębenek, radna Gminy Alwernia Krystyna Wojtoń oraz Burmistrz Gminy Alwernia Jan Rychlik.

Po zakończeniu biegu impreza sportowa zamieniła się w piknik rodzinny. Był również czas na dokładne obejrzenie nowoczesnego parkingu leśnego przygotowanego przez leśników w ramach projektu Aktywnego Udostępniania Lasów. Parking jest wyposażony w wygodne ławki, wiaty chroniące przed deszczem oraz zestawy do ćwiczeń sportowych. W towarzystwie leśników można było pospacerować leśną ścieżką edukacyjną „Belwender" oraz porozmawiać o gospodarce leśnej prowadzonej w Nadleśnictwie Krzeszowice i zadaniach mającej 90-lat organizacji Lasy Państwowe.

Drugi  bieg na terenie RDLP w Krakowie, w cyklu „Wolność jest w naturze", odbędzie się 25 października w Nadleśnictwie Niepołomice.