Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Kilka tysięcy festiwalowych gości odwiedziło leśny namiot i skorzystało z zajęć edukacyjnych z prowadzenia gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody, przygotowanych przez leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W dniach 17-19 maja br. na płycie Rynku Głównego w Krakowie odbyła się XVIII edycja Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Moc Rozumu”.

W przygotowanym miasteczku namiotowym, obok krakowskich uczelni wyższych i instytutów naukowych, które prezentowały swoje najnowsze osiągnięcia badawcze, udział wzięły Lasy Państwowe.

Dzięki nadleśnictwom zaangażowanym w organizację leśnego namiotu edukacyjnego (Brzesko, Gorlice, Krzeszowice, Limanowa, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Piwniczna, Stary Sącz), stoisko Lasów Państwowych cieszyło się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Liczne eksponaty, postery, informatory, plansze interaktywne, konkursy i zabawy edukacyjne przygotował m.in. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Sądeckiego” oraz „Puszcza Niepołomicka”.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy ogólnej o Lasach Państwowych, którego stawką było otrzymanie sadzonki drzewa. W  trakcie festiwalu leśnicy przekazali ok. 2 000 sztuk sadzonek. Na najmłodszych czekały takie atrakcje jak: leśne koło fortuny, leśne tropy, puzzle z podobiznami zwierząt leśnych i wiele innych. Starsi słuchacze chętnie stawali przed wyzwaniem rozpoznawania gatunków drzew, krzewów oraz odgłosów zwierząt leśnych. Na gości, których rozpierała energia czekał stos, przy którym można było poczuć się leśnikiem. Każdy miał możliwość nabicia pamiątkowej tabliczki i zabrania jej do domu.

Odwiedzający stoisko mieli możliwość obejrzeć filmy z drona obrazujące momenty wykrycia pożarów, akcje gaśnicze oraz panoramę kompleksów leśnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również kampania „Zostań pomocnikiem leśnika”, która jest realizowana w trzech nadleśnictwach (Krzeszowice, Miechów, Niepołomice) i jest dostępna dla każdego. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie: www.pomocniklesnika.pl

Każdy kto znalazł chwilę by odwiedzić namiot Lasów Państwowych na pewno tego nie żałował. Grono wesołych leśników udzielało odpowiedzi na każde z zadanych pytań. Szacuje się, że w trakcie trwania festiwalu stoisko Lasów Państwowych odwiedziło około siedem tysięcy osób.